Kendimce geziyorum, görüyorum ve yazıyorum..

Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.

Popüler Yazılarım

Yazılardan Haberin Olsun!

Sayaç

Blogger tarafından desteklenmektedir.

10 Kasım 2015 Salı

Sisteki kirpi / Ёжик в тумане


Dünyanın en iyi animeleri arasında yer alan hatta en iyi animesi seçilen "Sisteki kirpi / Ёжик в тумане" 1975 yılında Rus canlandırmacı Yuri Norstein tarafından yapılmıştır. Bu animasyonun geçen onca yıla rağmen Rusya'da popülerliğini bir gram bile eksiltmiş değil. 2003 yılında Japonya'daki Laputa Animasyon Festivali'nde  dünyanın en iyi 150 anime filmi arasında birinci olmuştur. . İkinci film ise yine Norstein'in diğer anime filmi olan ve Nazım Hikmet'in aynı isimli şiirinden yola çıkarak yaptığı "Masalların Masalı / Сказка Сказок"'tur.

Sisteki Kirpi anime filminde kullanılan canlandırma tekniği olsun, renk, doku, seslendirme olsun, müzik ve hayvanlar hepsi de harikulade.Norstein'in filmlerinde edebiyatı görsel ve psikolojik olarak başarılı biçimde sunuyor. Bu işi de aceleye getirmeden, ustalıkla ve sabırla yapmaktan da vazgeçmiyor. Film, görüldüğü gibi karmaşık bir düzene sahip değil, gayet yalın ve hayat üzerine kurulu. Kirpi her akşam yakın arkadaşı ayıya gidip reçel yer ve gökyüzündeki yıldızları seyreder. Yaşantılarındaki bu kare çok sıradan bir hale gelmiştir ki yolda ilerlerken neler konuşacaklarını bile ezberlemiştir. Ama o gece ayıya giderken beyaz bir at görür. Beyaz at ise yıldızlara bakmayı seçip yaşamayı es geçtikleri hayatın kendisidir. Kirpi ata ulaşmak isterken sislerin içinde kaybolur. Bu esnada hayatın tüm anlarını birer birer yaşar. Hem Mutluluk, hem heyecan, hem de korku. Ardından derenin üzerinde akıp gider. 


Etrafımızda akıp giden hayatı, yıldızlara dalıp, bir ritüle bağlanarak kaçırmamalıyız ve onu bütün güzelliğiyle yaşamalıyız.

Sisteki Kirpi anime filmi Sergey Kozlov'un aynı isimli masalından uyarlanmıştır. Kirpinin yaşadığı şaşkınlık, kendini içinde bulduğu durum ve sonrasında yaşadıkları kesinlikle üzerinde düşünülmeyi hak ediyor. Norstein bulduğu her fırsatta filmlerini elleriyle yaptığını vurgular.

Film ile ilgili düşünceleri olan var ise duymaktan mutluluk duyarım.

1 yorum:

Copyright © 2011 - Hergün bayram | Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.