Kendimce geziyorum, görüyorum ve yazıyorum..

Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.

Popüler Yazılarım

Yazılardan Haberin Olsun!

Sayaç

Blogger tarafından desteklenmektedir.

14 Temmuz 2015 Salı

Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna

Merhaba arkadaşlar, geçenki Burgazada haftasonu kaçamağımın arkasından kendimi yurtdışına attım. Yaklaşık 6 aydır böyle bir gezmenin hayalini kuruyordum. Sonunda bunu başardım.

Aslında biraz da plansız oldu, belki de fazlasıyla plansız oldu. İstanbul-Varşova uçağını 6 saat öncesinden satın aldım ve sabahın erken saatlerinde Atatürk Havalimanı'ndan Varşova'ya uçtum.


Varşova düşündüğüm gibi bir yer değildi sanırım benim için. Şehrin içinde tarihi binalar da vardı, normal apartmanlar da. Yöresel yemeklerinden taddım. Adı hala aklımda, Folk Gospada isimli restoranda da yöresel yemekler yedim. Gitmek isteyenler olursa tavsiye olunur. Fakat lüks bir restorandı, ona göre. Onun dışında yine irili ufaklı yöresel uygun fiyatlı restoranlar var. Onlardan da yemekler yedim. Geniş caddeleri vardı, iki gece üç gün kalarak Varşova'yı tanımak bana yetti.

Ardından Krakow'a doğru yola koyuldum. Krakow'a üç kızın arabasıyla geldim. Çok eğlenceli insanlardı. Krakowda "Galeria Krakowska"'da indim ve alışveriş merkezinde kebab dedikleri dönerlerinden yedim, zaten Varşova'da da yemiştim bir kere. Tadları malesef bizim ülkemizdeki gibi değil. Zevk alarak yemedim tabiki.O gün dinlendim, ertesi gün "Wieliczka Tuz Madeni"'ne gittim. Aslında arkadaşım tur ile gitmemi söylemişti, ben de ona göre telefon ile rezervasyon yaptırmıştım. Fakat daha sonra tanıştığım İtalyalı bir arkadaş oraya bir iki defa gitmiş daha önce. Bana oraya otobüsle gitmemi tavsiye etti. Oraya vardığımda bilet alıp rehber eşliğinde gezebileceğimi söyledi. Ben de onun tavsiyesi ile rezervasyonumu iptal edip kendim gitmeye karar verdim. Fiyat olarak karşılaştırırsak, tur gelip kapıdan alacak ve gezdirip kapıya bırakacaktı ve ücreti 140 zloti olacaktı. Fakat otobüs ile gittim 4 zloti, ingilizce rehberle turun ücreti ise 75 zloti idi. Oraya tanıştığım Singapurlu bir arkadaşla beraber gittik. Galeria yanındaki otobüs garına gittik sıra bekledik, fakat gişedeki hanfendi Wieliczka'ya giden otobüslerin gardan kalkmadığını belirtti. Biz de yine galeria'nın içinden geçerek caddeden otobüse binecektik fakat dayanamayarak yine döner yemeye yemekçilerin katına çıktık ve bir güzel karnımızı doyurduk. Ardından caddeye gelip bir hanfendiye otobüsü sorduk o da bize durağın az gerisinde karşı ara sokaktan geçtiğini söyledi. Sanırım otobüs numarası da 304'dü. Bu ara biraz yağmur yağıyordu. Neyseki otobüs geldi ve sanırım 45 dakikalık bir yolculuğun ardından Wieliczka'ya vardık.

Devamını yazacağım. Daha çok şey var.0 yorum:

Yorum Gönder

Copyright © 2011 - Hergün bayram | Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.