Kendimce geziyorum, görüyorum ve yazıyorum..

Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.

Popüler Yazılarım

Yazılardan Haberin Olsun!

Sayaç

Blogger tarafından desteklenmektedir.

11 Haziran 2015 Perşembe

Deuter Aircontact Pro 60+15

Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde yazdığım yazımda Aircontact serisinden Aircontact Pro serisine geçişimden bahsetmiştim. Onu okumak için tıklayın. Deuter Aircontact Pro 60+15 çantama kavuştum.

Çantadan bahsedeceğim fakat teknik cümleler kullanmayacağım. Zaten internette tonla var ve gidipte satır satır onlardan bahsetmeyeceğim.

Çantanın ağırlığı 3100 gram. Düz Aircontact 60+10'a göre 300 - 400 gram daha ağır. Ama bence bu fark hakedecek bir fark. Çünkü Pro versiyon düz versiyona göre çok daha gelişmiş ve fonksiyonel. Bilmeyenler için teknik verileri internet sitelerinden buraya aktarıyorum:

 • Ağırlık: 3100 g
 • Hacim: 60   15 litre
 • Boyut: 88/34/34 (Y x G x D) cm
 • Malzeme: Deuter-Duratex 330D Micro Rip Pro 6.6
 • Mükemmel bir uyum için kademesiz ayarlanabilen Vari Fit sistemi
 • Kolay ayarlama için kalça kemeri
 • Ön fermuarlı hızlı erişim
 • Dahili sıkıştırma kayışı
 • Yüksekliği ayarlanabilir kapak
 • Değerli eşya cebi
 • SOS etiket
 • Ayrı alt bölmesi
 • Alt bölmesinin sıkıştırma kayışı
 • Papatya zincirleri ile geniş fermuarlı cebi
 • Sökülebilir kapak
 • Islak çamaşır bölmesi
 • 2 lt lik hidrasyon sistemine uyumlu

Ürünü kargodan teslim aldığım gün plastik poşedinden çıkarıp fotoğraflarını çektim. Normal Aircontact serilerine göre fazladan fermuarlı bir cebe sahip ön tarafında. İçinde sağdan sola tutan bir kemere de sahip. yan cepler kemerlerle ve deuter logolarıyla daha sağlam, daha rahat ve daha büyük kullanıma sahip. Sanıyorum bu litredeki çantaların çoğunda vardır ama bunda yine alüminyum metallerle destekli bir çanta. Bu metal çantanın yan kısmından aradan görülebiliyor.

Artı 15 litre ebatlarında bir çanta olduğu için üst şapka bölümü yeterince yükselmesine izin veren kuşaklarla tutturulmuş. Ve çantanın ağzında baya uzun bir bölüm çantanın daha da yükselmesini sağlıyor.

Ayrıca en güzel yanlarından birisi de çantanın şapka bölümü çantadan ayrılabiliyor. Şapkanın iç gözünde bir askı kuşağı var. Bunu şapkaya taktıktan sonra bu şapka bölümünü portatif bir sırt çantası haline getirebiliyoruz.
Sırt kısmı alttaki fotoğrafta görüldüğü gibi bir sisteme sahip. Aircontact serilerinde sırt kısmı sert bir plaka gibi maddeden yapılmıştı. Tabiki yine bu maddedinin belirli yerlerinde yumuşak bölümler yer alıyordu. Aircontact Pro serisinde ise böyle bir sistemden söz etmek mümkün değil. Çünkü çanta askılarının milimetrik olarak ayarlamasını sağlayan yeni sistem sayesinde yumuşak ve sırtı kaplayan yumuşak malzemeden yapılmış. Sırt kısmının altındaki açık renkli bölüm siyah renkli ortadaki bölümün altına giriyor ve cırt cırtlarla tutturulmuş. Cırt cırtları kaldırarak alttaki açık renkli yer biraz aralanıyor ve açılan bölümden askıların yüksekliğini istediğimiz şekilde ayarlayabiliyoruz.
Belimizi saran kemer bölümü çantanın bütünlüğünden bir nebze olsun ayrılabiliyor. Kemer bölümünün çantaya bağlandığı noktada sağda ve solda kuşaklar var. Bunları gevşettiğimizde yolculuk halinde kemer vücudumuza yapışık durumda iken çanta kemerden bir nevi bağımsız olarak sağa ve sola hareket edebiliyor. Sanıyorum ki hızlı yürümelerde ya da koşmak gerektiğinde daha rahat bir konfor sağlıyor.Sanıyorum ki Aircontact'ın Pro serisi normal Aircontact serisine göre %20-30 daha pahalı bir fiyata tekabül ediyor. Ama bence değer. Çünkü bana göre vücut ve sırt sağlığı çok önemli. Velhasıl Deuter Aircontact model çantamdan kurtulup, Aircontact Pro modeline geçmekle çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Uzun yıllar kullanacağım bir sırtçantam olacağını hissediyorum. Almak isteyenlere tavsiye ederim. Aklına takılan sorusu olanları da cevaplarım.

6 yorum:

 1. Elinize sağlık... Merak edenler için önemli bir bilgilendirme yazısı olmuş... Kullandıktan sonra deneyimlerinizi de paylaşırsanız harika olur...

  YanıtlaSil
 2. Hocam nereden aldınız çantanızı ve kaç günde size ulaştı?

  YanıtlaSil
 3. Malesefki hizli al komdan aldım ki çok pişman oldum. 3 günde gönderilmesi gereken çantayı 10. günün sonunda kargoya verdirtmeyi başarabildim. Bunda sıksık arayıp taciz etmeye başladım. Yoksa göndermiyorlardı. Elimizde kalmamış başka ürün verelim, tedarikçimizin göndermesini bekliyoruz vs gibi mazeretler sundular. Neyseki geldi. Başka sorularınız varsa sorabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. Engin bey çantayı yurtdışı gezimde kullandım. Çantanın şapka kısmının çıkarılabilmesi bana çok güzel kolaylıklar sağladı. Değerli özel eşyalarımı bu bölmede saklayıp ardından çantadan ayrılmam gerektiği zamanlarda rahatça çıkarıp sırtıma takıp gezebilmem iyi oldu. Çanta boy olarak iyi, genişlik olarak da iyi ama bu yeni modelde çanta biraz daha taban genişliği olarak söylüyorum kare olmuş. Yani çanta üstümdeyken otobüste vs arkamdan insanların geçmeleri biraz daha zorlaşıyor. Bu modelde yer alan çantanın önündeki oval fermuarlı dar cep de kullanışlı oluyor. Biletleri kağıtları dökümanları ya da bozuk para koymak için kullanışlı oldu benim için. Yine kullandıkça eklemeler yapacağım.

  YanıtlaSil
 5. Kış faaliyetleri için pro 70+15 mi önerirsiniz yoksa 60+15 yeterli olur mu? Tulum anapurna, çadır falcon. Açıkçası küçük olana sığmayacağını düşündüm aralarında 100 tl fiyat farkı var. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Kış faaliyetlerinizin uzunluğuna ve de sizin boy ve kilonuza bağlı olduğunu düşünüyorum. Önceki çantam Aircontact 75+10 idi. Çok uzun süreli kamplar yapmadığım için ve de toplu taşıma araçlarında bile hareket zorluğu yarattığı için Aircontact Pro 60+15 yeni modele geçtim. Bununla beraber baya bir rahatladığımı söyleyebilirim. Aircontact Pro 50+15 olsa onu bile bi denemek isterim. Sırt kısmının kuvvetli tasarımından mıdır bilemiyorum fakat Aircontactlar biraz iri ve biraz daha ağır oluyor rakip markalara göre. Ayrıca keşke geçmiş çantanızdan ve kamp uzunluklarınızdan bahsetseydiniz. Ama dediğim gibi 1.80 üzerinde ve 80 kilogram üzerinde iseniz ve biraz uzun yolculuklarda kullanacaksanız 70 ve üzerini düşünün derim.

  YanıtlaSil

Copyright © 2011 - Hergün bayram | Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.