Kendimce geziyorum, görüyorum ve yazıyorum..

Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.

Popüler Yazılarım

Yazılardan Haberin Olsun!

Sayaç

Blogger tarafından desteklenmektedir.

3 Mart 2013 Pazar

Brazil - Film

Brazil, 1985 yılı 94 dakikalık distopik bir filmdir. Yönetmenliğini Terry Gilliam'ın yaptığı film 15.000.000 $'lık bir bütçeye sahip. Oyuncuları ise Jonathan Pryce, Kim Greist, Michael Palin, Robert De Niro, Katherine Helmond, Bob Hoskins ve Ian Holm var.


Brazil, "Borularınız hakkında konuşmak istiyorum, borunuzun modası geçmiş gibi mi görünüyor? Merkezi sistem zevkinize uygun yüzlerce çeşit borusu ile zevkinize hitap ediyor" TV reklamıyla başlıyor. Ardından noel haftasında iki küçük çocuğu ve karısıyla evinde sakin bir gece geçirirken Bay Tuttle'ın ağır silahlı güvenlik güçleri tarafından karga tulumba evden götürülmesiyle devam ediyor.Film'de devlet prosedür işlemleri hayli işlenmekte. Brazil, fantastik, bilim-kurgu, karakomedi tarzında bir film.

Brazil'de 1939 yılına ait olan Aquarela do Brasil adlı müzik parçası temel olarak alınıyor. Filmde kurgusal bir totaliter hükümeti, hükümetin yaratmış olduğu baskıyı, günlük hayata adam akıllı girmiş ve kabul edilmiş olan bürokratik terör anlatılıyor. Endüstrileşme, terör, devlet otoritesi, bürokrasi ve aşk üzerine bilimkurgusal, fantastik bir kara komedi diyebileceğimiz bu filmde hükümet, yarattığı sistem ile vatandaşı bir hayli sıkmakta. Öyleki tamirat yapmak bile yasaktır. Bu sebepten dolayı tamirci Harry (Robert De Niro) gizli tamirat yapmaktadır.Filmde tatmin edici derecede yaratıcı ve etkileyici görsellik bulunuyor ve bu haliyle yayınlandığı 1985 yılı ile kıyaslandığında izleyiciye farklı bir seyir zevki sunuluyor.İnternette Brazil hakkında olumlu ve olumsuz yorumlar gördüm. Olumsuz yorumların çoğu ise sıkılganlık ve abartı olarak göründü. Herşeyden önce filmin distopik ve dramatik mizahı olduğu bilinmeli. Ayrıca Robert De Niro filmde az sahnede yer alıyor. Robert De Niro ismine aldanıp da izlemeyin. Benim gibi distopik tarzda film sevenler Brazil'i kaçırmayın derim.

1 yorum:

  1. Gürol Özgürdağ6 Ağustos 2013 06:44

    İzlemeyenlere tavsiye ederim ama bu tarzı sevenlere.

    YanıtlaSil

Copyright © 2011 - Hergün bayram | Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.