Kendimce geziyorum, görüyorum ve yazıyorum..

Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.

Popüler Yazılarım

Yazılardan Haberin Olsun!

Sayaç

Blogger tarafından desteklenmektedir.

14 Haziran 2012 Perşembe

Fahrenheit 451

Fahrenheit 451, geçenlerde izlediğim distopik filmlerden birisi. 1966 İngiltere yapımı olan bu film, bilim kurgu, dram ve gerilim türlerine dahil. Filmin temel konusu ise kitaplar.

Şöyle bir düşündüğümüzde kitapsız bir hayat imkansız görünüyor. Filmdeki geçen zamanda kitaplar kabul görmemekte, bulunduğunda ise imha edilmekte. Kitap, devlet tarafından istenmiyor, gerekçe ise insanları umutsuzluğa itmesi ve mutsuz etmesi.

Toplumdaki bütün insanlar hayatlarındaki farkında olmadıkları eksikliği ve mutsuzluğu hap kullanarak gidermekte ve halk televizyonlar aracılığı ile yönlendirilmekte.


Film sahnelerini oluşturan ögelerden sosyal yaşam biçimi, dekor ve sağlık sistemi, gelecek kompozisyonlarını oluşturuyor ve bunları görebilmek fazlasıyla ilgi çekici. Filmde bir çok sahnede verilen mesajları gördükçe günümüzün kanayan yaralarını hatırlamamak da elde değil.Filmi haliyle distopik ve ütopik olması itibari ile bu tarzları sevenler zevkle izleyebilirler. Popüler türde film izleyicileri kesinlikle uzak dursunlar; onlar için zaman kaybı olacaktır.

1 yorum:

  1. Serdar Öztoprak23 Ağustos 2012 03:44

    Bu tür filmleri seven birisini görmek sevindirici. Takip ediyorum.

    YanıtlaSil

Copyright © 2011 - Hergün bayram | Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.