Kendimce geziyorum, görüyorum ve yazıyorum..

Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.

Popüler Yazılarım

Yazılardan Haberin Olsun!

Sayaç

Blogger tarafından desteklenmektedir.

18 Mart 2012 Pazar

Mac Admin şifresi sıfırlama

Eğer bu sayfaya gelmişseniz ya sitemi takip ediyorsunuz ya da siz de Mac işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsunuzdur. Mac işletim sisteminizin ana kullanıcısının şifresini unuttuysanız eğer bu makale tam size göre.


Elimdeki cihaz Macbook Air, ana kullanıcısı ise Apple. Cihaza Windows 7 kurabilmek için gerekli adımları tamamlamak için ana kullanıcının şifresi sorulan ekrana rastladım. Şifresini hatırlamıyordum ve acilen şifreyi öğrenmem gerekliydi. Mac 10.5 & 10.6 versiyonlarda geçerli olan ve daha yeni versiyonlarda da kullanabileceğiniz bu şifre resetleme yöntemini sizlerle paylaşıyorum.
Mac işletim sistemli bilgisayarınızı çalıştırın.
Bilgisayarınız çalışmaya başladıktan sonra masaüstü gelmeden önce hemen Command+S tuşlarına basınız. Bu biçimde single-user moduna giriş yapacaksınız.
fsck -fy komutunu yazıp enter tuşuna bastığımızda harddisk tutarlılığını test edersiniz. Bunu yapmanızı tavsiye ederim.
Ardından mount -uw / yazın ve enter tuşuna basın.
Daha sonra launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServices.plist yazın ve enter tuşuna basın.
Ardından ls /Users yazın ve enter tuşuna basın. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızdaki kullanıcı adları listelenir. Bu komut ile kullanıcı adınızı bilmiyorsanız öğrenebilirsiniz.
Kullanıcımıza yeni bir şifre atamak için ise dscl . -passwd /Users/username password komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Fakat komut satırındaki username ve password kelimeleri yerine kendi kullanıcı adınızı ve kullanmak istediğiniz yeni şifreyi yazın.
En son işlem olarak da reboot komutunu yazın ve enter tuşuna basın.
Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra kullanıcı şifresi değişmiş oluyor. Gerekli şifre sorulan yerlerde deneyip test edebilirsiniz.

2 yorum:

  1. Teşekkürler çok güzel ve net bir yazı olmuş. İşime yaradı.

    YanıtlaSil
  2. Mehmetali güven2 Ocak 2013 15:52

    Verdiğiniz her komutu uyguluyorum fakat klavyemde / tuşu bulamıyorum İngilizce klavyeye çevirdim fakat yine aynı yardımcı olursanız sevinirim.

    Teşekkürler.

    YanıtlaSil

Copyright © 2011 - Hergün bayram | Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.