Kendimce geziyorum, görüyorum ve yazıyorum..

Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.

Popüler Yazılarım

Yazılardan Haberin Olsun!

Sayaç

Blogger tarafından desteklenmektedir.

26 Eylül 2011 Pazartesi

Padişahların sarıkları

Osmanlı İmparatorluğu‘ndaki padişahlarının imparatorluk yönetimindeki adaleti ve hassasiyeti hep ilgimi çekmiştir. Padişahların hep başlarında taşıdıkları koca sarıkların, sahip oldukları bu başarıya büyük katkısının olduğunu öğrenmek ilgimi
arttırdı.

Padişahların hayatları boyunca başlarının üzerinde taşıdığı sarıklar uzun beyaz bezden yapılırmış. Sarığı oluşturan bu beyaz bez onlar öldükleri zaman kefen bezleri olurmuş. Bu ayrıntıyı ilk duyduğumuzda pek fazla anlam taşımıyor olabilir. Ancak kocaman imparatorluğu yöneten bir padişah ömrünün sonuna kadar kendi kefenini başının üzerinde taşıyor olması çok ilginç bir ayrıntı. Aynaya her baktığında, başının üzerinden ayırmadığı o kefene birgün sarılacağını biliyor. Bir gün bile öleceklerini unutmasınlar diye; ölümü, ölümün korkusunu yaşamı boyunca başının üzerinde taşıyor. Vereceği kararları, sağlaması gereken adaleti ve emirleri buna göre alıyor. Her an ciddiyeti hissederek kararlarını ona göre veriyor.

Fatih Sultan Mehmet‘in mezarı İstanbul Fatih’deki Fatih Sultan Mehmet Camii ve Külliyesi’ndedir. Burada başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere bir çok önemli ismin mezarı da bulunmakta.

Padişahların verdiği bütün kararlarda Allah korkusu vardı. Fatih Sultan Mehmet’in mezarının başında sarığının bir kopyası da bulunmaktadır. Gerçek sarığı nerede diye soracak olursanız, gerçek sarığı o mezarın içindeki sarılı olduğu kefenidir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Copyright © 2011 - Hergün bayram | Hobilerimden bahsettiğim kişisel siteme hoşgeldiniz.